Premiéra Dívčí války zaznamenala obrovský úspěch

Zpět na výpis článků7.5.2024Alena Krabcová

Dívčí válka - František Ringo Čech

V předvečer 8. května Dne vítězství (1945), kdy na mnohých školách navazovalo ředitelské volno a víkend, se zaplnil hudební klub „Za barem“ trochu jiným obecenstvem, než je obvyklé. Většina žáků z domova odjela, ale paradoxně mohli na divadelní představení přijet rodiče a přátelé účinkujících. Skvěle sehraný tým mladých herců pod režijním vedením Pavla Hlaváčka se dokázal vyrovnat s pochopením mnohých dialogů tak odlišných od času vzniku divadelní hry v roce 1985 i odlišnosti životní vyspělosti a zkušenosti účinkujících žáků. Ačkoliv neproběhl na domově mládeže žádný casting, podařilo se režisérovi obsadit do jednotlivých rolí komedie charakterově blízké herce. Energická Vlasta v podání Adély Valáškové po boku rozvážnějšího Jana Nechvíle v roli Přemysla Oráče předvedli společný koncert náročných textů, gagů stejně jako fluidní pěvec „Božský Lumír“ v podání Ondřeje Štěpána. Samuel Hejna, nejmladší z hereckého týmu, velmi zdařile ztvárnil nesmělého panice Ctirada stejně, jako to zvládla jeho křehká Šárka, Karolína Maixnerová. Herecký koncert třetí partnerské dvojice Kazi a Bivoje skvěle rozehráli Vendula Špičková a Denis Behina. V nelehké dvojroli dívky Častavy a postiženého Vojena se blýskl Jan Karlík a, ač nemluvil, svůj podíl slávy si zasloužil i Saša Klíž za roli Okova/Rakev. Eliška Chalupníková z poza opony dodávala jako suflérka hercům jistotu a bezpečí, přičemž podpora byla tak silná, že nápovědy nebylo potřeba. Dynamičnost a spád děje umocnily vhodně vybrané zvukové efekty i práce se světly, za ovládacím pultem vše řídil Šimon Polák. Skvělé herecké výkony by ovšem zapadly, kdyby se neodehrávaly v patřičných kulisách, bez rekvizit z dílny Pavla Hlaváčka a kostýmů Jany Shehady. Ovšem módní doplněk pro Bivoje, kanec Ervín, vznikl společným přičiněním Markéty Komárkové, Moniky Vachkové, Dagmary Musilové, Pavla Hlaváčka a skupiny fotbalistů z Fotbalové akademie ČR.

Diváci odměnili herecké výkony obrovským potleskem a jistě se v budoucnu nevyhneme nějaké reprízy.

O čem komedie byla, vám přiblíží krátký sylabus z Divadelní, literární, audiovizualní agentury, z.s. (Dilia, z.s.):

"Mimořádně vtipné, osobité pojednání o historii starých Slovanů nahlíženo optikou populárního spisovatele, malíře, bubeníka, zpěváka a herce Františka Ringo Čecha. Jiráskovy Staré pověsti české - povinná četba všech českých dítek školou povinných! Takže každý z nás jistě alespoň něco málo tuší o životě našich dávných předků a jistě také o jedné z těch dávných událostí, jakou byla Dívčí válka - vězte však, že ne všechno, co Jirásek napsal a ve školách nás učili musí být pravda! Tato hra je toho důkazem. Úsměvná parodie na známou pověst o dívčí válce."


 Obsazení 

Režie:Pavel Hlaváček
Herecké obsazení:Jan Nechvíle, Adéla Valášková, Ondřej Štěpán, Vendula Špičková, Denis Behina, Karolína Maixnerová, Samuel Hejna, Jan Karlík, Saša Klíž
Scéna, kulisy:Pavel Hlaváček
Rekvizity:Pavel Hlaváček 
Kanec Ervín:Pavel Hlaváček, Monika Vachková a Dagmar Musilová s výběrem fotbalistů z FAČR, Markéta Komárková 
Kostýmy:Jana Shehada
Zvuk, světla:Šimon Polák
Nápověda:Eliška Chalupníková
Pódiový technik:Benjamin Malý
Foto z představení:Roman Pachovský
Inspirativní foto:Pavel Hlaváček
Videozáznam:Pavel Hlaváček, Daniel Šír

© 2024, Domov mládeže a školní jídelna Pardubice – všechna práva vyhrazena