Maryša v nás vzbudila velmi silné emoce

Zpět na výpis článků20.5.2024Eva Komeštíková, Eliška Pechová

V úterý 14. května 2024 jsme s divadelním klubem domova mládeže vyrazili na divadelní představení "Maryša" do Východočeského divadla v Pardubicích. Divadelní hra byla velice zajímavě a moderně pojata, především kostýmy byly opravdu kreativní. Musíme také vypíchnout herecké výkony herců, protože i přes jejich náročné role odvedli báječný výkon. Představení se nám velice líbilo a budeme se těšit na další v příštím školním roce.

Ema Dvořáková, Adéla Nováková a Vendula Špičková – žákyně domova mládeže


"Maryša"

Co ještě chcete? Dyť přece vidíte, že su šťastná, ani domů jít nechcu, tak se mně tu líbí.
Všemu sem už přivykla – děckám, mužovi, dření, všemu, aji těm ranám.
Co se stalo, stalo se – co se stane dál, vy budete mít na svědomí.“

Před téměř 130 lety se bratrům Mrštíkům podařilo napsat hru, která je dodnes považována za jeden z vrcholů českého národního dramatu, a která navíc stále žije a dráždí režiséry k novým a novým jevištním zpracováním. Příběh násilím provdané vesnické děvčice vzbuzuje i dnes silné emoce a zcela současné otázky – Co všechno si lze koupit, nebo naopak prodat? Jaká je cena lidského života? A má život vůbec cenu? A co když je to s tou Maryšou všechno ještě trochu jinak, než se na první pohled zdá?

„Původně jsme s Kashou měly v úmyslu převést na jeviště Fuksův román Myši Natálie Mooshabrové, který přímo vybízí k dramatizaci. Jenže jak se záhy ukázalo, nebyly jsme jediné, kdo měl podobný nápad – Myši se zalíbily zahraniční filmové produkci, a pro naši inscenaci se nám tudíž nepodařilo získat autorská práva. Věřím, že česká klasika v podání mladé režisérky s moderními režijními postupy a v originální scénografii bude naprosto plnohodnotnou náhradou,“ 
říká dramaturgyně Anna Hlaváčková.

Petr Dohnal je za roli Lízala v širší nominaci na Cenu Thálie 2023, choreograf a tanečník Martin Talaga v užší nominaci v kategorii alternativní divadlo.

Režie: Kasha Jandáčková
Scénografie: Ján Tereba
Kostýmy: Petra Vlachynská
Hudba: Matouš Hejl
Choreografie: Martin Talaga
Dramaturgie: Anna Zindulková Hlaváčková
Light design: Martin Špetlík

Osoby a obsazení:
MARYŠA ... Eliška Jechová a Martina Sikorová
FRANCEK ... Štěpán Pospíšil (inscenaci nazkoušel ještě jako host)
VÁVRA ... Josef Láska
LÍZAL ... Petr Dohnal
LÍZALKA ... Jindra Janoušková
STROUHALKA ... Ludmila Mecerodová
HORAČKA ... Romana Chvalová
HOSPODSKÝ ... Petr Borovec
STROUHAL ... Zdeněk Rumpík
VESNIČANÉ ... Zuzana Mejzlíková *, Dagmar Nárožná *, Monika Němcová *, David Kopecký *, Michal Lavrovič * a Oliver Škorjanc *
KAPELA ... Ondřej Veselý / Šárka Kuklová (akordeon), Radek Círman / Tomáš Vašata (trubka), Petr Kabele (tuba), Filip Růžička / Tomáš Antonín Mucha (klarinet) a Jan Pátek / Zdeněk Švec (bicí)

© 2024, Domov mládeže a školní jídelna Pardubice – všechna práva vyhrazena